Przejdź do głównej zawartości

Systemy elektronicznych banków do wymiany


Okazuje się, iż nowe przeglądarki na rynku Firefox w wersji 3 oraz Opera w wersji 9 narobiły niezłego zamieszania na rynku bankowym. Jak czytam dziś w "Rzepie", banki oferujące swoim klientom e-usługi będą musiały uaktualnić swoje systemy.

Problemy dotyczą głównie możliwości powrotu w przeglądarkach do danych z numerem konta i salda. Stare systemy nie są bowiem dostosowane do nowych przeglądarek.

Adaptacja systemów informatycznych banków do realiów nowych przeglądarek nie będzie taka groszowa.

– Koszt takiego systemu a raczej jego zmiany szacujemy nawet na 5 – 15 mln zł w zależności od wielkości banku i błędów w oprogramowaniu – informuje Łukasz Sołtysiak właściciel firmy informatycznej J7Technologies.

"Problem" nowych przeglądarek to tak naprawdę dążenie do jak najszybszego ładowania stron www. Dlatego przeglądarki cache'ują (zapamiętują) strony www wcześniej wyświetlane niezależnie czy to są strony kodowane (np certyfikatem ssl) czy też nie.

Dziś tendencją jest to aby to programiści blokowali dostęp do już wyświetlanych danych, a nie zajmowały się tym przeglądarki jak bywało to w przeszłości.

Jedno jest pewne, tendencja się utrzyma i nie tylko oprogramowanie bankowe ma przed sobą kłopot zmian, ale również inne systemy sklepy, obiegi dokumentów i inne tam gdzie bezpieczeństwo danych i jego wycieku danych jest ważnym argumentem.

Dla obrońców OpenSource'owych rozwiązań informuję, że kłopot pojawia się zarówno w oprogramowaniu "autorskim" jak i opensourcowym ;)

No i tak naprawdę sądzę, że rozwiązanie jest łatwe do zablokowania za pomocą metatagów, ale przyznam się, że jeszcze nie sprawdzałem, może ktoś to skomentuje ;)

(inspiracja: Rzeczpospolita, 2008-08-05, nr 182, dod. Ekonomia i rynek, s. 4)

Komentarze

Anonimowy pisze…
Póki co, to niech banki uszczelnia systemy! Są kolejne ofiary ogołocenia kont przez internet! Dostałam dziś informacje z pierwszej ręki, czyli od osoby poszkodowanej.

Popularne posty z tego bloga

Symtomate - aplikacja która weryfikuje nasze zdrowie, czy to ma sens ?

Takich aplikacji jest sporo, ta o której piszę powstała i powstaje (bo to cały czas rozwijana aplikacja) we wrocławskim startupie. Sztuczna inteligencja oraz odpowiedni algorytm, a przede wszystkim konkretne odpowiedzi na pytania pozwolą nam wskazać z czym mamy do czynienia jeśli chodzi o nasze zdrowie. Tylko czy takie rozwiązanie ma sens ? Wszyscy wiemy, że jak zaczyna nas boleć brzuch to szukamy w Internecie co nam dolega i okazuje się, że .... mamy raka. Co zatem będzie nam wskazywała aplikacja. Przedstawia nam ona na podstawie naszych odpowiedzi symptomy jakie wskazaliśmy i wiążę się z chorobami oraz odpowiednio kwalifikuje nas do nich. Rolą aplikacji nie jest przekazanie nam że jesteśmy na końcu ziemskiego padołu, ale uświadomienie, że w danych przypadkach należałoby iść do lekarza, który zweryfikuje dokładnie i przebada nas. I w ten sposób należy na tego typu aplikacje patrzeć. Nie jest to ani lecznica, ani lekarz ale wsparcie w naszym życiu byśmy mogli zweryfikować, czy nasz

NAJPIERW ANALIZA - niezależnie czy to zmiana całego systemu czy stworzenie strony internetowej

Ważnym elementem, który należy zrobić przed jakimkolwiek wdrożeniem, zmianą lub zaniechaniem jest ANALIZA . Nie musi ona składać się ze 100 kartek i obejmować wszystkiego i wszystko co uczyliśmy się na Studiach. Ale musi zawierać przynajmniej kilka zasad które przyczynią się do podjęcia dalszych decyzji. Planujemy wprowadzić nowe oprogramowanie w firmie,  Zastanawiamy się nad wejściem na nowe rynki Chcemy wykorzystać Internet do promocji lub sprzedaży Wprowadzamy nową lub modernizujemy sieć komputerową   Mamy coraz więcej danych i myślimy jak je składować Likwidujemy luki bezpieczeństwa systemów i sieci  Organizujemy kampanię produktową Integrujemy  lub zmieniamy system informatyczny i wiele wiele innych czynności które robimy musimy przemyśleć i przeanalizować ! Dla wielu czytelników mój post jest naturalną czynnością, ale wiele osób niestety często chce iść na skróty zapominając, że często wydanie paru groszy może zaoszczędzić nam czas i pieniądze przy zmianach,

Wspólny Bilet - dobre bo polskie

Miło przeczytać że projekt który był realizowany w obszarze programistycznym przez nasz zespół zdobył nagrodę Polskiego Radia. Gratuluję jeszcze raz wszystkim koleżankom i kolegom którzy w ciągu ostatnich dwóch lat budowali ten system informatyczny, który do najprostszych nie należał. Ta nagroda jest również dla was ! https://newsa.pl/przyznano-nagrody-w-konkursie-quot-lubi-bo-polskie-quot-