Jeszcze parę lat temu miałem wrażenie, iż wielu polityków i osób piastujących wysokie stanowiska frazę Społeczeństwa Informacyjnego traktowało jako zło konieczne, ideologię Unii Europejskiej co do której warto się zadeklarować, gdyż UE jest zainteresowana jego rozwojem i są duże środki finansowe. Nie ważne zatem co to znaczy i co się kryje za tymi wyrazami, ważne aby wykonywać działania z tym związane bo jest to "jezzy" i może przynieść korzyści.
Dziś, kiedy widać, iż przespaliśmy okres pierwszy finansowania (2004-2006) w zakresie budowy społeczeństwa informacyjnego świadomość zaczyna być coraz większa. Co ważniejsze przed nami kolejne lata finansowania, zatem należy zakasać rękawy i BUDOWAĆ SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE.
Co to jest tak naprawdę SI ? Nie ma na to reguły ale jest to na pewno:
- Społeczeństwo oparte na wiedzy,
- Społeczeństwo które ma dostęp do wiedzy i informacji i świadomie potrafi z niej korzystać
- Społeczeństwo, które ten dostęp otrzymało dzięki nowym technologiom i infrastrukturze
- Społeczeństwo , które ma dostęp do informacji, wiedzy i usług wyższego rzędu
- Społeczeństwo, które niezależnie od zmarginalizowania w określonych grupach społecznych ma możliwość realizacji dzięki nowym technologiom
- Społeczeństwo demokratyczne, które dzięki dostępie do informacji potrafi podejmować własne decyzje.
- Społeczeństwo regionalne, które dzięki wiedzy i zasobom kreuje swoją gminę, region, kraj i globalną wioskę.
Wiele można by wymieniać, należy jednak sobie uświadomić, iż Społeczeństwo Informacyjne obejmuje potężny zasób zagadnień i nijak się ma do informatyki, gdzie wielu starało się je zaszufladkować.
Społeczeństwo Informacyjne to ludzie dla których głównym i najcenniejszym towarem jest informacja, którzy posiadając dostęp do nowoczesnych technologii umiejętnie z nich korzystają, bez barier, które utrudniały rozwój, zwiększają możliwość kreatywności czy likwidują wykluczenia marginalnych grup. To społeczeństwo nowoczesne, które dzięki nowym technologiom rozwija się, a tym samym przynosi korzyści dla całego regionu czy kraju.
Budujmy zatem Panie i Panowie Społeczeństwo przyszłości, angażujmy się, gdyż od nas zależy czy Polska będzie opierała się o nowoczesne wykształcone i zaangażowane społeczeństwo, czy też znajdziemy się na szarym końcu.
Komentarze