Przejdź do głównej zawartości

Jaki język programowania wybrać ?

Język angielski czy język hiszpański ?

Gdybyśmy mieli oceniać jaki najlepiej wybrać język obcy do nauki to byśmy pewnie postawili na język angielski. Dlaczego ? Bo jest najbardziej uniwersalny, najwięcej osób na świecie go używa, a jednocześnie jest dosyć prostym językiem do nauczenia.

Programowanie to nie język obcy

Takie rozumowanie nie do końca przekłada się na języki programowania. Uniwersalność jak najbardziej gdyż od tego zależy popyt na programistów, łatwość nauki języka czy jego popularność może okazać się dla przyszłego programisty gwoździem do przysłowiowej trumny. Wynika to przede wszystkim z popytu na deweloperów. Im bardziej popularny język programowania tym więcej programistów czyli niższa cena i dużo pracowników na rynku.

Realizacja swoich talentów musi być zabawą i przyjemnością

Dlatego jeśli myślimy o wyborze języka programowania musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to co chcemy robić my jako programiści oraz na ile jesteśmy w stanie wejść w trudności językowe. Kiedyś wyróżniało się język programowania na wysokiego poziomu i niskiego poziomu. Gdzieś ten podział trochę zaniknął ale można zrozumieć to w ten sposób że im wyższy poziom języka próbowania tym jest on łatwiejszy a im niższy poziom języka programowania tym bardziej przypomina on język maszynowy i bezpośrednią komunikację z urządzeniem które oprogramowujemy.

Wysoki czy niski poziom programowania ?

Jak łatwo przewidzieć w przypadku języków na wyższym poziomie jest więcej programistów i są one bardziej popularne ale jednocześnie programować w nich może o wiele więcej osób.
Oczywiście w wielu przypadkach nie ma sensu tworzyć operowania w językach niskiego poziomu gdyż czas realizacji oraz inwestycja okaże się zupełnie niepotrzebna. Dlatego coraz bardziej popularne są różnego rodzaju frameworki umożliwiające budowanie oprogramowania na wysokim poziomie.

Popularne języki programowania

Gdybyśmy spojrzeli na języki programowania z perspektywy popularności to na pewno należałoby zwrócić uwagę na Java, Python, PHP, R, C# czy Angular. W różnych rankingach to te języki będą znajdowały się na top pozycjach. Niemniej język PHP który wymieniłem jest w odwrocie ale jego popularność była tak duża że cały czas jest na topie.
W przypadku języka Java musimy patrzeć na różnego i jego odmiany. I tak nadal popularny jest JavaScript który początkowo wykorzystywany był przy budowie dynamicznych stron internetowych a w tej chwili wykorzystuje się go do budowy również różnego rodzaju aplikacji desktopowych.
C# to język programowania z tak zwanej platformy dot .net czyli rozwiązanie firmy Microsoft. Jego zaletą jest przede wszystkim uniwersalność a tym samym nie ma różnych odmian co jest wadą Javy.
Python czy język R to popularne języki wspierające obszar analiz. Dlatego zakłada się że ich popularność będzie wzrastała w dobie mody na bigdata i analizy danych. Sam Python posiada również wiele odmian, a jego rozwój w najbliższych latach może być dynamiczny ze względu na silne wsparcie ze strony Microsoftu.
PHP to podstawowey język wykorzystywany przy tworzeniu stron internetowych. Praktycznie większość serwerów funkcjonujących na świecie w podstawowej w swojej warstwie obsługuje właśnie ten język. Ostatnio coraz bardziej popularne staje się angular który wykorzystując JavaScript jest frameworkiem z powodzeniem mogącym zastąpić właśnie PHP.

Jak nauczyć się języka programowania ?

Większość młodych ludzi obawia się że nauka programowania jest trudna i należy sięgnąć po specjalistyczne kursy lub szkolenia. W rzeczywistości jeszcze 15 lat temu większość programistów to byli samouki czyli osoby które nauczyły się programować metodą prób i błędów wykorzystując przy tym różnego rodzaju fora dyskusyjne oraz dokumentacje.
Dziś jest o wiele łatwiej. Oprócz kursów e-learningowych które naprawdę można w internecie znaleźć w bardzo dobrych cenach z pomocą przychodzi nam również nasz dobry brat YouTube. w nim właśnie znajdziecie mnóstwo kursów podstawowych do wszystkich języków promowania o których wspomniałem jakie do również innych. Te postawy umożliwią wam zweryfikować czy w przyszłości będziecie programistami i to jest wasz talent.

Umiejętności programistyczne czy każdy może programować ?

Gdyby był poprawny napisałbym że oczywiście że każdy może programować. Może ale nie musi a umiejętności programistyczne nie każdy posiada. dlatego właśnie warto rozpocząć programowanie od przejrzenia kursów na YouTube i zweryfikowania swoich umiejętności chęci podejmowania dalszych działań a także jak łatwo przychodzi nam pisanie programów. Ważne przy tym aby zwracać uwagę czy staramy się dociekać przy nauce i czy próbujemy tworzyć własne skrypty. Kreowanie jest podstawą do zweryfikowania swoich umiejętności. Nie każdy człowiek nadaje się na programistę i naprawdę nie trzeba się męczyć.
W przypadku języka programowania oczywiście powinniśmy zwracać uwagę na prostotę raz uniwersalność ale czy na pewno należy zwracać uwagę na to trzy najwięcej programistów jest w danym języku programowania ?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

OpenSource czy oprogramowanie dedykowane

Coraz częściej kiedy spotykam się ze znajomymi z branży informatycznej wywoływana jest dyskusja na temat wykorzystywania rozwiązań open source'owych w świecie internetu. Poza ludźmi z branży w dyskusjach też słyszy się przekonanie iż open source - za darmo ! Że to rewolucja, a designerzy, programiści www mogą szukać nowej pracy ! Czy aby na pewno tak jest ? Słowo OpenSource stało się popularne m.in dzięki Komisji Europejskiej, która parę lat temu uznała, iż należy promować oprogramowanie otwarte, oprogramowanie dające możliwość rozwoju oddolnej inicjatywy. Te rozwiązanie jest całkowicie sensowne, nie tylko ze względu na zasoby portfeli obywateli czy sektora MSP, ale także na likwidację monopoli jakie powstały dzięki "jedynie słusznych" systemów operacyjnych, pakietów biurowych czy też platform serwerowych. Jeszcze 15 lat temu oprogramowanie dziś nazywane otwartym w świecie komputerów Amiga czy Atari nazywano PublicDomain. Ale nie ważna w tym przypadku nazwa lecz sens ora

Niedługo będziemy Robokopami ?

Żyjemy w świecie komputerów i totalnego zmechanizowania. Nic więc dziwnego, że kolejny krok w eksperymentach na własnym ciele postawił Kevin Warwick, brytyjski naukowiec, który specjalizuje się w sztucznej inteligencji i robotyce. Sam naukowiec, Kevin postanowił zostać pół-robotem. W 2002 roku zainstalował we własnym systemie nerwowym elektrody, by sprawdzić, czy sztuczna ręka odpowiada na sygnały. Kevin nosił w ręce układ złożony ze 100 elektrod, opalonych wokół włókien nerwowych w lewym ramieniu. Badania trwały trzy miesiące i w tym czasie udało mu się połączyć swój system nerwowy z Internetem , a oddalona o kilka tysięcy km sztuczna ręka skupiała się w pięść, tak jak jego własna. To jednak nie usatysfakcjonowało wystarczająco Kevina i do eksperymentu wprowadził także swoją żonę, której wszczepił podobne urządzenie, uzyskując tym samym swoiste połączenie między obiema rękami (poruszając nimi, oboje odczuwali pulsowanie). Nosił też, umieszczony tuż pod skórą, implant RFID , który pozw

Używamy produktów z Chin, czy nasze dane są bezpieczne ? Oczywiście, że NIE.

Dyskusja nad "kradzieżą" danych przez firmy informatyczne zatacza coraz większe koło. Z racji uwarunkowań politycznych chińskie produkty są wskazywane jako te, które "na pewno" przekazują dane z użytkowania na serwery w Chinach. I nie ma tu znaczenia czy jest to firma na H.... czy firma na X... czy jakakolwiek inna. Każde urządzenie korzystające z globalnej sieci ma możliwość przekazywania danych na serwery w każdym kraju na świecie ! Co ważne, jako użytkownicy nie jesteśmy w stanie zweryfikować tego stanu rzeczy. Jako kraj w skali makro również nie mamy takiej możliwości gdyż musielibyśmy śledzić każdy ruch sieciowy poza granice naszego Państwa. Dlatego w dobie globalizacji nie mamy co się zastanawiać nad użytkowanymi urządzeniami o ile dane które przetwarzamy na nich nie są strategiczne np. dla naszego kraju. Zastanówmy się bowiem co Chińczycy mogą przejąć poprzez nasze urządzenia, które mają podłączone do sieci: mogą zeskanować np nasze mieszkanie (odk