Przejdź do głównej zawartości

Jaki język programowania wybrać ?

Język angielski czy język hiszpański ?

Gdybyśmy mieli oceniać jaki najlepiej wybrać język obcy do nauki to byśmy pewnie postawili na język angielski. Dlaczego ? Bo jest najbardziej uniwersalny, najwięcej osób na świecie go używa, a jednocześnie jest dosyć prostym językiem do nauczenia.

Programowanie to nie język obcy

Takie rozumowanie nie do końca przekłada się na języki programowania. Uniwersalność jak najbardziej gdyż od tego zależy popyt na programistów, łatwość nauki języka czy jego popularność może okazać się dla przyszłego programisty gwoździem do przysłowiowej trumny. Wynika to przede wszystkim z popytu na deweloperów. Im bardziej popularny język programowania tym więcej programistów czyli niższa cena i dużo pracowników na rynku.

Realizacja swoich talentów musi być zabawą i przyjemnością

Dlatego jeśli myślimy o wyborze języka programowania musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to co chcemy robić my jako programiści oraz na ile jesteśmy w stanie wejść w trudności językowe. Kiedyś wyróżniało się język programowania na wysokiego poziomu i niskiego poziomu. Gdzieś ten podział trochę zaniknął ale można zrozumieć to w ten sposób że im wyższy poziom języka próbowania tym jest on łatwiejszy a im niższy poziom języka programowania tym bardziej przypomina on język maszynowy i bezpośrednią komunikację z urządzeniem które oprogramowujemy.

Wysoki czy niski poziom programowania ?

Jak łatwo przewidzieć w przypadku języków na wyższym poziomie jest więcej programistów i są one bardziej popularne ale jednocześnie programować w nich może o wiele więcej osób.
Oczywiście w wielu przypadkach nie ma sensu tworzyć operowania w językach niskiego poziomu gdyż czas realizacji oraz inwestycja okaże się zupełnie niepotrzebna. Dlatego coraz bardziej popularne są różnego rodzaju frameworki umożliwiające budowanie oprogramowania na wysokim poziomie.

Popularne języki programowania

Gdybyśmy spojrzeli na języki programowania z perspektywy popularności to na pewno należałoby zwrócić uwagę na Java, Python, PHP, R, C# czy Angular. W różnych rankingach to te języki będą znajdowały się na top pozycjach. Niemniej język PHP który wymieniłem jest w odwrocie ale jego popularność była tak duża że cały czas jest na topie.
W przypadku języka Java musimy patrzeć na różnego i jego odmiany. I tak nadal popularny jest JavaScript który początkowo wykorzystywany był przy budowie dynamicznych stron internetowych a w tej chwili wykorzystuje się go do budowy również różnego rodzaju aplikacji desktopowych.
C# to język programowania z tak zwanej platformy dot .net czyli rozwiązanie firmy Microsoft. Jego zaletą jest przede wszystkim uniwersalność a tym samym nie ma różnych odmian co jest wadą Javy.
Python czy język R to popularne języki wspierające obszar analiz. Dlatego zakłada się że ich popularność będzie wzrastała w dobie mody na bigdata i analizy danych. Sam Python posiada również wiele odmian, a jego rozwój w najbliższych latach może być dynamiczny ze względu na silne wsparcie ze strony Microsoftu.
PHP to podstawowey język wykorzystywany przy tworzeniu stron internetowych. Praktycznie większość serwerów funkcjonujących na świecie w podstawowej w swojej warstwie obsługuje właśnie ten język. Ostatnio coraz bardziej popularne staje się angular który wykorzystując JavaScript jest frameworkiem z powodzeniem mogącym zastąpić właśnie PHP.

Jak nauczyć się języka programowania ?

Większość młodych ludzi obawia się że nauka programowania jest trudna i należy sięgnąć po specjalistyczne kursy lub szkolenia. W rzeczywistości jeszcze 15 lat temu większość programistów to byli samouki czyli osoby które nauczyły się programować metodą prób i błędów wykorzystując przy tym różnego rodzaju fora dyskusyjne oraz dokumentacje.
Dziś jest o wiele łatwiej. Oprócz kursów e-learningowych które naprawdę można w internecie znaleźć w bardzo dobrych cenach z pomocą przychodzi nam również nasz dobry brat YouTube. w nim właśnie znajdziecie mnóstwo kursów podstawowych do wszystkich języków promowania o których wspomniałem jakie do również innych. Te postawy umożliwią wam zweryfikować czy w przyszłości będziecie programistami i to jest wasz talent.

Umiejętności programistyczne czy każdy może programować ?

Gdyby był poprawny napisałbym że oczywiście że każdy może programować. Może ale nie musi a umiejętności programistyczne nie każdy posiada. dlatego właśnie warto rozpocząć programowanie od przejrzenia kursów na YouTube i zweryfikowania swoich umiejętności chęci podejmowania dalszych działań a także jak łatwo przychodzi nam pisanie programów. Ważne przy tym aby zwracać uwagę czy staramy się dociekać przy nauce i czy próbujemy tworzyć własne skrypty. Kreowanie jest podstawą do zweryfikowania swoich umiejętności. Nie każdy człowiek nadaje się na programistę i naprawdę nie trzeba się męczyć.
W przypadku języka programowania oczywiście powinniśmy zwracać uwagę na prostotę raz uniwersalność ale czy na pewno należy zwracać uwagę na to trzy najwięcej programistów jest w danym języku programowania ?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Symtomate - aplikacja która weryfikuje nasze zdrowie, czy to ma sens ?

Takich aplikacji jest sporo, ta o której piszę powstała i powstaje (bo to cały czas rozwijana aplikacja) we wrocławskim startupie. Sztuczna inteligencja oraz odpowiedni algorytm, a przede wszystkim konkretne odpowiedzi na pytania pozwolą nam wskazać z czym mamy do czynienia jeśli chodzi o nasze zdrowie. Tylko czy takie rozwiązanie ma sens ? Wszyscy wiemy, że jak zaczyna nas boleć brzuch to szukamy w Internecie co nam dolega i okazuje się, że .... mamy raka. Co zatem będzie nam wskazywała aplikacja. Przedstawia nam ona na podstawie naszych odpowiedzi symptomy jakie wskazaliśmy i wiążę się z chorobami oraz odpowiednio kwalifikuje nas do nich. Rolą aplikacji nie jest przekazanie nam że jesteśmy na końcu ziemskiego padołu, ale uświadomienie, że w danych przypadkach należałoby iść do lekarza, który zweryfikuje dokładnie i przebada nas. I w ten sposób należy na tego typu aplikacje patrzeć. Nie jest to ani lecznica, ani lekarz ale wsparcie w naszym życiu byśmy mogli zweryfikować, czy nasz

NAJPIERW ANALIZA - niezależnie czy to zmiana całego systemu czy stworzenie strony internetowej

Ważnym elementem, który należy zrobić przed jakimkolwiek wdrożeniem, zmianą lub zaniechaniem jest ANALIZA . Nie musi ona składać się ze 100 kartek i obejmować wszystkiego i wszystko co uczyliśmy się na Studiach. Ale musi zawierać przynajmniej kilka zasad które przyczynią się do podjęcia dalszych decyzji. Planujemy wprowadzić nowe oprogramowanie w firmie,  Zastanawiamy się nad wejściem na nowe rynki Chcemy wykorzystać Internet do promocji lub sprzedaży Wprowadzamy nową lub modernizujemy sieć komputerową   Mamy coraz więcej danych i myślimy jak je składować Likwidujemy luki bezpieczeństwa systemów i sieci  Organizujemy kampanię produktową Integrujemy  lub zmieniamy system informatyczny i wiele wiele innych czynności które robimy musimy przemyśleć i przeanalizować ! Dla wielu czytelników mój post jest naturalną czynnością, ale wiele osób niestety często chce iść na skróty zapominając, że często wydanie paru groszy może zaoszczędzić nam czas i pieniądze przy zmianach,

Wspólny Bilet - dobre bo polskie

Miło przeczytać że projekt który był realizowany w obszarze programistycznym przez nasz zespół zdobył nagrodę Polskiego Radia. Gratuluję jeszcze raz wszystkim koleżankom i kolegom którzy w ciągu ostatnich dwóch lat budowali ten system informatyczny, który do najprostszych nie należał. Ta nagroda jest również dla was ! https://newsa.pl/przyznano-nagrody-w-konkursie-quot-lubi-bo-polskie-quot-