Przejdź do głównej zawartości

Big Data czyli wielkie dane i wielkie wyzwanie

Big Cyc, Big Brother, wszystko
musi być od razu wielkie :)

Ale tak jest, jeśli chodzi o "wielkie dane", które zalewają Internet, Extranet i inne sieci bardziej lub mniej lokalne. Tetra, eksa, peta, zetta a może już jottabajty danych zalegają na farmach serwerowych i nikt nie wie do końca co z tym zrobić.

A co powinno się zrobić ? Wszystko zależy od tego jakie dane posiadamy. Dziś większość firm zbiera je po to by w przyszłości mieć historię przy budowie inteligentnych analiz wspierających procesy podejmowania decyzji.

Przykład wykorzystywania danych w lotnictwie.

Np ceny biletów lotniczych - wpływ na ich zmiany są analizowane na podstawie algorytmów przetwarzających właśnie "wielkie dane". Analizą taką traktowane są dane mające wpływ - jak historia sprzedaży i kupna, imprezy i święta, uroczystości, zachowania cen u konkurencji, założenia pogodowe i tak dalej i tak dalej. Im lepszy algorytm tym lepsze szanse sprzedażowe oraz zysk.

Łatwo jest chyba przewidzieć co by było gdyby wszystko co jest wokół nas przed podjęciem decyzji analizowało zebrane informacje.

Sami przecież jako ludzie swoje decyzje podejmujemy w oparciu o naszą wiedzę czy doświadczenie. Często w naszym przypadku "algorytm" wspierany jest przez nasze uczucia i dodatkowe bodźce, których maszyna nie posiada.

Jednak nasza wiedza i chłonność informacji jest ograniczona i nie jesteśmy w stanie przyjmować dziennie eksabajtów danych tak by wpływały one na naszą decyzję.

Dlatego BigData to kierunek który na pewno będzie się rozwijał i wspierał narzędzia BI (Business Intelligence) czyli analityki biznesowej bo to przekłada się bezpośrednio na korzyści związane ze zmniejszeniem czasu oraz zwiększeniem zysku.

Wielkie dane i wielkie wyzwanie szczególnie, że specjaliści w tej dziedzinie nie znajdują się za rogiem ulicy. Niemniej w kilka lat to właśnie ten kierunek może stać się jednym z najbardziej obleganych. Analityka się opłaca dlatego warto w tym obszarze inwestować.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od technologii mobilnych nie uciekniemy

Kiedy kupowałem pierwszy telefon komórkowy w 1996 roku, czyli ponad 13 lat temu, nigdy bym się nie spodziewał, że technologie mobilne to przyszłość i 20 lat po tym fakcie wszystko co jest związane z nowoczesną technologią kręcić się będzie wokół mobilności i urządzeń przenośnych. Dziś praktycznie to już rzeczywistość. Wstaję rano, budzi mnie telefon komórkowy, spoglądam na rozkład dnia i spotkania w elektronicznym kalendarzu, wysyłam maila z palmtopa gdzie mam kilka tysięcy adresów i telefonów, w samochodzie wita mnie nawigacja GPS, gdzie miła Pani mówi mi jak mam dotrzeć do pracy. Po południu wracając z pracy uruchamiam odtwarzacz mp4, który w tym wypadku służy mi do czytania elektronicznych książek, oglądania zdjęć mojego synka czy słuchania muzyki. Mobilne urządzenia otoczyły nas i ułatwiają życie. Coraz większe ekrany, coraz silniejsze baterie utrzymujące zasilanie, standaryzacja i synchronizacja przesyłu danych powoduje, że wielu z nas jest w pełni uzależnionych od urządzeń mobiln

WCAG 2.0 nie gryzie, chodź wielu odstrasza

Co to jest WCAG 2.0 ? Czy nasza strona spełnia WCAG ? Standard WCAG co to jest ? Coraz więcej instytucji weryfikuje nasze strony www pod względem spełniania określonych norm. Normy te nazywane są zazwyczaj dziwnie np WCAG 2.0. O co chodzi i czy da się stworzyć stronę zgodną z tymi zasadami. Dlaczego dostępność jest taka ważna ? Tak naprawdę spełnianie norm to nie tylko kolejny obowiązek, reguła która zwiększa nam koszty przedsięwzięcia. Wprowadzanie odpowiednich standardów w tym wypadku zasad dostępności zwiększa nam oglądalność strony i jej pozycjonowanie. Tak, tak kiedy stosujemy zasady dostępności (WCAG 2.0), mobilności i wiele innych - dajemy sobie przyjemność ! Nasza strona jest bowiem wyżej w wyszukiwaniach, a tym samym zwiększamy jej oglądalność :) Strona internetowa nie powinna wykluczać żadnej grupy społecznej. Czy to będzie osoba niedowidząca czy niedosłysząca powinniśmy tak opracować naszą witrynę, aby niepełnosprawność nie wykluczała z pozyskania wiedzy i inform