Przejdź do głównej zawartości

Euro-roaming tańszy od września

Wojna unijnych władz z wysokimi kosztami roamingu w strefie unijnej ma doprowadzić do sytuacji, gdy minuta połączenia we wrześniu 2009 roku będzie kosztowała maksymalnie 49 centów, zaś odbieranie komórki 19 centów.

Ceny za roamaing między operatorami w Unii były tak samo wysokie jak do innych krajów z poza UE, co dla Unii było barierą rozwoju gospodarczego. Obniżka cen na pewno przyczyni się do zwiększenia możliwości globalnego rynku UE oraz wdrażania w dalszej perspektywie Dyrektywy Unijnej we wszystkich kraja UE (zgodnie z zobowiązaniem dyrektywa ma zostać wdrożona do 2010 roku)

Pozostaje pytanie, czy wymuszanie cen na operatorach nie jest ingerencją państwa w rynek. Tylko co zrobić skoro rynek przez lata będąc pod płaszczykiem socjalnym tak naprawdę stał się duopolistyczny ? Licencjonowanie usług doprowadziło do zamknięcia go dla konkurencji, zaś operatorzy, którzy po przejęciach w UE stanowią niewielką garstkę praktycznie stworzyli monopol na usługi telefonii komórkowej.

Szkoda, gdyż jak znamy z przykładów historycznych, szybciej rozwijają się te kraje i rynki na których istnieje zdrowa konkurencja gdzie nie ma blokady dostępu.

Ceny połączeń w ramach UE u polskich operatorów obowiązujące od 30 sierpnia 2008 r.:

Orangekoszt minuty wykonanego połączeniakoszt minuty odebranego połączenia
UE1,790,85
ERA
UE1,810,86
Plus
UE1,790,85
Play
UE1,600,75

Infomacja ze strony:
http://www.fkn.pl/1,374,1815620,1,wiadomosc.html

Komentarze

Anonimowy pisze…
To jeszcze i tak za drogo. No, ale zobaczymy - może to coś da....

Popularne posty z tego bloga

OpenSource czy oprogramowanie dedykowane

Coraz częściej kiedy spotykam się ze znajomymi z branży informatycznej wywoływana jest dyskusja na temat wykorzystywania rozwiązań open source'owych w świecie internetu. Poza ludźmi z branży w dyskusjach też słyszy się przekonanie iż open source - za darmo ! Że to rewolucja, a designerzy, programiści www mogą szukać nowej pracy ! Czy aby na pewno tak jest ? Słowo OpenSource stało się popularne m.in dzięki Komisji Europejskiej, która parę lat temu uznała, iż należy promować oprogramowanie otwarte, oprogramowanie dające możliwość rozwoju oddolnej inicjatywy. Te rozwiązanie jest całkowicie sensowne, nie tylko ze względu na zasoby portfeli obywateli czy sektora MSP, ale także na likwidację monopoli jakie powstały dzięki "jedynie słusznych" systemów operacyjnych, pakietów biurowych czy też platform serwerowych. Jeszcze 15 lat temu oprogramowanie dziś nazywane otwartym w świecie komputerów Amiga czy Atari nazywano PublicDomain. Ale nie ważna w tym przypadku nazwa lecz sens ora...

Jaki język programowania wybrać ?

Język angielski czy język hiszpański ? Gdybyśmy mieli oceniać jaki najlepiej wybrać język obcy do nauki to byśmy pewnie postawili na język angielski. Dlaczego ? Bo jest najbardziej uniwersalny, najwięcej osób na świecie go używa, a jednocześnie jest dosyć prostym językiem do nauczenia. Programowanie to nie język obcy Takie rozumowanie nie do końca przekłada się na języki programowania. Uniwersalność jak najbardziej gdyż od tego zależy popyt na programistów, łatwość nauki języka czy jego popularność może okazać się dla przyszłego programisty gwoździem do przysłowiowej trumny. Wynika to przede wszystkim z popytu na deweloperów. Im bardziej popularny język programowania tym więcej programistów czyli niższa cena i dużo pracowników na rynku. Realizacja swoich talentów musi być zabawą i przyjemnością Dlatego jeśli myślimy o wyborze języka programowania musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to co chcemy robić my jako programiści oraz na ile jesteśmy w stanie wejść w trudności ję...