Przejdź do głównej zawartości

Bezprzewodowy prąd ?

Dziś w życiu codziennym coraz częściej korzystamy z laptopa poza domem, poza źródłem energii elektrycznej. W dobie internetu bezprzewodowego coraz częściej zastanawiamy się kiedy elektryczność będzie również dostępna poza kablem. Czy to jest możliwe ?


Takie rozwiązanie to jak na razie temat dla filmów fantasy. Nie wyobrażam bowiem sobie bezprzewodowy prąd o mocy 220V :)

Zastanówmy się jednak, czy nie dałoby się utrzymywać naszego laptopa przy życiu więcej niż te 3-4 godziny ?

Wojskowe laboratorium U.S. Air Force Research Laboratory pracuje nad nowym typem baterii betawoltaicznej.

Oznacza to iż wykorzystuje ona promieniotwórczy izotop i ma zapewnić notebookowi energię niezbędną na... 30 lat pracy. Niewykluczone, że urządzenie to już za kilka lat trafi na rynek.

Ogniwo zostało zbudowane w oparciu o półprzewodniki i promieniotwórczy
izotop, który podczas rozpadu emituje cząsteczki beta będące źródłem
energii elektrycznej.

"Bateria błędnie kojarzona jest z energią nuklearną. Podczas jej działania nie następuje żaden proces chemiczny czy też proces rozszczepienia. Nie mamy więc do czynienia z żadnymi radioaktywnymi lub niebezpiecznymi odpadami" - czytamy w artykule zamieszczonym na łamach Next Energy News.

Dla użytkowników przenośnych urządzeń ważną zaletą rozwiązania jest również to, że nie generuje ono kłopotliwego ciepła. Dzięki temu nie muszą się oni obawiać pracy z notebookiem na kolanach. Warto też pokusić się o pewne przeliczenie. Przyjmując, że średnio co dwa lata wymienialibyśmy komputer przenośny, nowa bateria powinna przeżyć... 15 laptopów :)

Czy to nie jest prąd bezprzewodowy ? W jakimś sensie może to być kierunek zmierzający do zmiany w przesyle prądu również do innych urządzeń a to już jest rewolucja !

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jaki język programowania wybrać ?

Język angielski czy język hiszpański ? Gdybyśmy mieli oceniać jaki najlepiej wybrać język obcy do nauki to byśmy pewnie postawili na język angielski. Dlaczego ? Bo jest najbardziej uniwersalny, najwięcej osób na świecie go używa, a jednocześnie jest dosyć prostym językiem do nauczenia. Programowanie to nie język obcy Takie rozumowanie nie do końca przekłada się na języki programowania. Uniwersalność jak najbardziej gdyż od tego zależy popyt na programistów, łatwość nauki języka czy jego popularność może okazać się dla przyszłego programisty gwoździem do przysłowiowej trumny. Wynika to przede wszystkim z popytu na deweloperów. Im bardziej popularny język programowania tym więcej programistów czyli niższa cena i dużo pracowników na rynku. Realizacja swoich talentów musi być zabawą i przyjemnością Dlatego jeśli myślimy o wyborze języka programowania musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to co chcemy robić my jako programiści oraz na ile jesteśmy w stanie wejść w trudności ję...

Toruńskie pierniki …. tylko które ?

Wydaje się że prosty dylemat. Jedziemy do Torunia i kupujemy toruńskie pierniki. Problem jest jednak w który sklepie chcemy się zaopatrzyć ? Okazuje się, że sklepów z „toruńskimi piernikami” przybywa. Tam gdzie jest popyt, podaż natychmiast się pojawia. Kopernik była podobno kobietą 😉 Dodatkową zmyłka dla tych którzy przejeżdżali kupować pierniki 10-20 lat temu. W miejscu gdzie jeszcze przejeżdżałem z dziadkami są dwa sklepy i każdy z nich wskazuje że na ” tradycyjne” ale każdy z nich nie ma nazwy która pamiętam z dzieciństwa. Co ciekawe, że nazwa która mi się kojarzy z czasów młodości to Kopernik, a te pierniki znajduje na danym Starym Rynku. Przy okazji zwiedzania natrafiam również na inne sklepy z „tradycyjnymi toruńskimi piernikami”. Tradycja zatem żyje i się rozwija. Turyści chyba nie narzekają. Zastanowić się zatem należy czy samemu nie zająć się produkcją pierników w Toruniu. Tradycyjnych lub dla odmienności nowoczesnych toruńskich pierników. A tymczasem smacznego, bo rekla...