Przejdź do głównej zawartości

Fundusze 2007-2013 po raz pierwszy

Jak to zwykle w Polsce bywa, mimo iż mówi się o funduszach na lata 2007-2013 w rzeczywistości pula środków związanych z piękną nazwą Narodowa Strategia Spójności ruszyła w 2008 roku, zaś pierwsze umowy choćby z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki podpisywane były dopiero w kwietniu. Nie o opóźnieniu chciałem pisać, lecz o wielkiej szansie jaka stoi przed nami.

Nie chcę tutaj pisać o środkach unijnych gdzie one się znajdują lub jak szukać konkursów, wystarczy bowiem troszkę poszperać po stronach PARP, MRR, MEN czy innych instytucji regionalnych lub centralnych a znaleźć można pokaźną liczbę konkursów.

Ważne jest to byśmy spojrzeli na te środki nie jak na "mannę z nieba" ale jako szansę zmiany naszego kraju. Starsi znawcy tematu środków unijnych zgodzą się bowiem ze mną, iż fundusze unijne jakie Polska miała do wykorzystania w latach 2004-2006 tzw fundusze ZPORR (do dziś trwają jeszcze zakończenia projektów z tego okresu, a mamy 2008 rok) często zostały wydane byle nie ich nie zaprzepaścić. Nie zwracano uwagi na kolejne bezsensowne kursy, na wyrzucanie pieniędzy na bezzasadne i bezsensowne inicjatywy. Dodatkowo funkcjonował system nie lepszych projektów ale tych które mają większe "plecy".

Dziś jest szansa aby dobre projekty wygrały, i to zarówno w ramach centralnie wydatkowanych środków jak i środków wydawanych w regionie.

Liczę przy tym że:
1. Osoby odpowiedzialne za wydatkowanie funduszy, będą patrzeć na interes społeczny i regionu
2. Będą wygrywać projekty, które w efekcie dadzą wartość dodaną
3. Inwestycje będą sensowne i będą zakładać biznes plan oraz dalsze funkcjonowanie projektu w przyszłości
4. Działania nie będą się pokrywać i nie będą tworzyć wysp, ale zgodnie z dyrektywami unijnymi będą wyrównywać szansę słabszych.

Jeśli te elementy weźmiemy pod uwagę to jest szansa, iż wykorzystamy te środki należycie i nie tylko, iż dogonimy kraje lepiej od nas rozwinięte, ale będziemy mieli szanse je przegonić.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Symtomate - aplikacja która weryfikuje nasze zdrowie, czy to ma sens ?

Takich aplikacji jest sporo, ta o której piszę powstała i powstaje (bo to cały czas rozwijana aplikacja) we wrocławskim startupie. Sztuczna inteligencja oraz odpowiedni algorytm, a przede wszystkim konkretne odpowiedzi na pytania pozwolą nam wskazać z czym mamy do czynienia jeśli chodzi o nasze zdrowie. Tylko czy takie rozwiązanie ma sens ? Wszyscy wiemy, że jak zaczyna nas boleć brzuch to szukamy w Internecie co nam dolega i okazuje się, że .... mamy raka. Co zatem będzie nam wskazywała aplikacja. Przedstawia nam ona na podstawie naszych odpowiedzi symptomy jakie wskazaliśmy i wiążę się z chorobami oraz odpowiednio kwalifikuje nas do nich. Rolą aplikacji nie jest przekazanie nam że jesteśmy na końcu ziemskiego padołu, ale uświadomienie, że w danych przypadkach należałoby iść do lekarza, który zweryfikuje dokładnie i przebada nas. I w ten sposób należy na tego typu aplikacje patrzeć. Nie jest to ani lecznica, ani lekarz ale wsparcie w naszym życiu byśmy mogli zweryfikować, czy nasz

Jaki język programowania wybrać ?

Język angielski czy język hiszpański ? Gdybyśmy mieli oceniać jaki najlepiej wybrać język obcy do nauki to byśmy pewnie postawili na język angielski. Dlaczego ? Bo jest najbardziej uniwersalny, najwięcej osób na świecie go używa, a jednocześnie jest dosyć prostym językiem do nauczenia. Programowanie to nie język obcy Takie rozumowanie nie do końca przekłada się na języki programowania. Uniwersalność jak najbardziej gdyż od tego zależy popyt na programistów, łatwość nauki języka czy jego popularność może okazać się dla przyszłego programisty gwoździem do przysłowiowej trumny. Wynika to przede wszystkim z popytu na deweloperów. Im bardziej popularny język programowania tym więcej programistów czyli niższa cena i dużo pracowników na rynku. Realizacja swoich talentów musi być zabawą i przyjemnością Dlatego jeśli myślimy o wyborze języka programowania musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to co chcemy robić my jako programiści oraz na ile jesteśmy w stanie wejść w trudności ję