Przejdź do głównej zawartości

2004 - 2010 - Co dalej z Wielkopolską ?

6 lat minęło od powstania pod przewodnictwem prof. Cellarego Strategii e-Wielkopolska. W czwartek na Konferencji Wir Wielkopolska, jednym z głównych pytań zadawanych przez uczestników była kwestia - co przez ten czas zrealizowaliśmy ?

Na pewno powstał Departament Społeczeństwa Informacyjnego, którego zasługą może być powstanie Planu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na lata 2007-2013. Niestety po 2,5 roku DSI przestało istnieć a plany województwa skoncentrowały się na Sieci Szerokopasmowej.

Czy aby rozwinąć Społeczeństwo Informacyjne wystarczy jedna jego noga ? Sieć szerokopasmowa to nie wszystko. Należy przy tym patrzeć na casus KPSI - Kujawsko-Pomorskiej Sieci Informatycznej. Aby kabelki się sprawdziły musi być świadomość z jej korzystania oraz dane które będą przez nią przepływać.
Trzy nogi rozwijane równomiernie dadzą szanse dla powodzenia całej akcji i zrealizowania Strategii e-Wielkopolska.

Czy aby jednak władze województwa o tym nie zapomniały ? Cieszę się, że mimo, iż w działaniu 2.7 WRPO nie znalazły się fundusze na inne projektu niż sieć, to w innych działaniach województwo wspiera SI np. dofinansowując System Informacji Turystycznej wraz z siecią Infokiosków. Byle nie był to rodzynek i pojedynczy przypadek działania. Zachęcam do przejrzenia Planu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - zatwierdzonego przez Zarząd Województwa, gdyż jest to świetne uszczegółowienie wspomnianej już Strategii.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

OpenSource czy oprogramowanie dedykowane

Coraz częściej kiedy spotykam się ze znajomymi z branży informatycznej wywoływana jest dyskusja na temat wykorzystywania rozwiązań open source'owych w świecie internetu. Poza ludźmi z branży w dyskusjach też słyszy się przekonanie iż open source - za darmo ! Że to rewolucja, a designerzy, programiści www mogą szukać nowej pracy ! Czy aby na pewno tak jest ? Słowo OpenSource stało się popularne m.in dzięki Komisji Europejskiej, która parę lat temu uznała, iż należy promować oprogramowanie otwarte, oprogramowanie dające możliwość rozwoju oddolnej inicjatywy. Te rozwiązanie jest całkowicie sensowne, nie tylko ze względu na zasoby portfeli obywateli czy sektora MSP, ale także na likwidację monopoli jakie powstały dzięki "jedynie słusznych" systemów operacyjnych, pakietów biurowych czy też platform serwerowych. Jeszcze 15 lat temu oprogramowanie dziś nazywane otwartym w świecie komputerów Amiga czy Atari nazywano PublicDomain. Ale nie ważna w tym przypadku nazwa lecz sens ora...

Jaki język programowania wybrać ?

Język angielski czy język hiszpański ? Gdybyśmy mieli oceniać jaki najlepiej wybrać język obcy do nauki to byśmy pewnie postawili na język angielski. Dlaczego ? Bo jest najbardziej uniwersalny, najwięcej osób na świecie go używa, a jednocześnie jest dosyć prostym językiem do nauczenia. Programowanie to nie język obcy Takie rozumowanie nie do końca przekłada się na języki programowania. Uniwersalność jak najbardziej gdyż od tego zależy popyt na programistów, łatwość nauki języka czy jego popularność może okazać się dla przyszłego programisty gwoździem do przysłowiowej trumny. Wynika to przede wszystkim z popytu na deweloperów. Im bardziej popularny język programowania tym więcej programistów czyli niższa cena i dużo pracowników na rynku. Realizacja swoich talentów musi być zabawą i przyjemnością Dlatego jeśli myślimy o wyborze języka programowania musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to co chcemy robić my jako programiści oraz na ile jesteśmy w stanie wejść w trudności ję...