Przejdź do głównej zawartości

Dwie konferencje w tym tygodniu

W tym tygodniu uczestniczyłem w dwóch konferencjach:

1) Innowacyjna Wielkopolska - konferencja organizowana przez Samorząd Województwa na której zaprezentowano Strategię Innowacyjnej Wielkopolski. Kilka wniosków:

- dużo ludzi, sporo przedstawicieli samego Urzędu Marszałkowskiego - zresztą wszystkich pozdrawiam
- widać zaangażowanie w budowę strategi Pani Dr. Moniki ... nie pamiętam nazwiska
- sama koncepcja spójna, choć brakuje elementów związanych ze społeczeństwem informacyjnym, znalazłem wzmiankę w edukacji, nigdzie więcej
- dokument wszystko przyjmie, gorzej z realizacją, 3 lata temu przecież wspólnie z SMWI i kolegami w Departamencie Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego opracowaliśmy Plan Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na lata 2007-2013, który został zatwierdzony przez Zarząd Województwa. Czy jest on realizowany ? Odpowiedź sami sobie wstawcie.

2) Wielkopolski Klaster Informatyczny - www wklaster.pl organizowana głównie przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS).

- mniej osób niż na poprzedniej konferencji, sporo osób z Miasta Poznania, samorządowców jak na lekarstwo
- wiele informacji znanych, przykładowo prezentacja miasta o realizowanych działaniach, które znamy od kilku lat - można to wytłumaczyć, w Agendzie zapowiadany był Minister Piotr Kołodziejczyk który nie dojechał więc organizatorzy pewnie łatali trochę całą konferencję.
- sama inicjatywa Klastra jak najbardziej chwalebna, brakuje mi jednak większych inicjatyw, ile lat można się "dopieszczać i poznawać"

Jedna uwaga do obu konferencji. Dziwi mnie fakt braku na konferencjach związanych ze społeczeństwem informacyjnym dostępu do sieci internetowej. Na pierwszej konferencji mogłem wykupić pakiet od MTP, na drugiej udało mi się dostać ale do sieci stworzonej tylko dla wystawców. Dziwi ten fakt gdyż dziś niemal każda kawiarnia posiada darmową otwartą sieć dla klientów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jaki język programowania wybrać ?

Język angielski czy język hiszpański ? Gdybyśmy mieli oceniać jaki najlepiej wybrać język obcy do nauki to byśmy pewnie postawili na język angielski. Dlaczego ? Bo jest najbardziej uniwersalny, najwięcej osób na świecie go używa, a jednocześnie jest dosyć prostym językiem do nauczenia. Programowanie to nie język obcy Takie rozumowanie nie do końca przekłada się na języki programowania. Uniwersalność jak najbardziej gdyż od tego zależy popyt na programistów, łatwość nauki języka czy jego popularność może okazać się dla przyszłego programisty gwoździem do przysłowiowej trumny. Wynika to przede wszystkim z popytu na deweloperów. Im bardziej popularny język programowania tym więcej programistów czyli niższa cena i dużo pracowników na rynku. Realizacja swoich talentów musi być zabawą i przyjemnością Dlatego jeśli myślimy o wyborze języka programowania musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to co chcemy robić my jako programiści oraz na ile jesteśmy w stanie wejść w trudności ję...

Używamy produktów z Chin, czy nasze dane są bezpieczne ? Oczywiście, że NIE.

Dyskusja nad "kradzieżą" danych przez firmy informatyczne zatacza coraz większe koło. Z racji uwarunkowań politycznych chińskie produkty są wskazywane jako te, które "na pewno" przekazują dane z użytkowania na serwery w Chinach. I nie ma tu znaczenia czy jest to firma na H.... czy firma na X... czy jakakolwiek inna. Każde urządzenie korzystające z globalnej sieci ma możliwość przekazywania danych na serwery w każdym kraju na świecie ! Co ważne, jako użytkownicy nie jesteśmy w stanie zweryfikować tego stanu rzeczy. Jako kraj w skali makro również nie mamy takiej możliwości gdyż musielibyśmy śledzić każdy ruch sieciowy poza granice naszego Państwa. Dlatego w dobie globalizacji nie mamy co się zastanawiać nad użytkowanymi urządzeniami o ile dane które przetwarzamy na nich nie są strategiczne np. dla naszego kraju. Zastanówmy się bowiem co Chińczycy mogą przejąć poprzez nasze urządzenia, które mają podłączone do sieci: mogą zeskanować np nasze mieszkanie (odk...