Przejdź do głównej zawartości

Dwie konferencje w tym tygodniu

W tym tygodniu uczestniczyłem w dwóch konferencjach:

1) Innowacyjna Wielkopolska - konferencja organizowana przez Samorząd Województwa na której zaprezentowano Strategię Innowacyjnej Wielkopolski. Kilka wniosków:

- dużo ludzi, sporo przedstawicieli samego Urzędu Marszałkowskiego - zresztą wszystkich pozdrawiam
- widać zaangażowanie w budowę strategi Pani Dr. Moniki ... nie pamiętam nazwiska
- sama koncepcja spójna, choć brakuje elementów związanych ze społeczeństwem informacyjnym, znalazłem wzmiankę w edukacji, nigdzie więcej
- dokument wszystko przyjmie, gorzej z realizacją, 3 lata temu przecież wspólnie z SMWI i kolegami w Departamencie Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego opracowaliśmy Plan Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na lata 2007-2013, który został zatwierdzony przez Zarząd Województwa. Czy jest on realizowany ? Odpowiedź sami sobie wstawcie.

2) Wielkopolski Klaster Informatyczny - www wklaster.pl organizowana głównie przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS).

- mniej osób niż na poprzedniej konferencji, sporo osób z Miasta Poznania, samorządowców jak na lekarstwo
- wiele informacji znanych, przykładowo prezentacja miasta o realizowanych działaniach, które znamy od kilku lat - można to wytłumaczyć, w Agendzie zapowiadany był Minister Piotr Kołodziejczyk który nie dojechał więc organizatorzy pewnie łatali trochę całą konferencję.
- sama inicjatywa Klastra jak najbardziej chwalebna, brakuje mi jednak większych inicjatyw, ile lat można się "dopieszczać i poznawać"

Jedna uwaga do obu konferencji. Dziwi mnie fakt braku na konferencjach związanych ze społeczeństwem informacyjnym dostępu do sieci internetowej. Na pierwszej konferencji mogłem wykupić pakiet od MTP, na drugiej udało mi się dostać ale do sieci stworzonej tylko dla wystawców. Dziwi ten fakt gdyż dziś niemal każda kawiarnia posiada darmową otwartą sieć dla klientów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Symtomate - aplikacja która weryfikuje nasze zdrowie, czy to ma sens ?

Takich aplikacji jest sporo, ta o której piszę powstała i powstaje (bo to cały czas rozwijana aplikacja) we wrocławskim startupie. Sztuczna inteligencja oraz odpowiedni algorytm, a przede wszystkim konkretne odpowiedzi na pytania pozwolą nam wskazać z czym mamy do czynienia jeśli chodzi o nasze zdrowie. Tylko czy takie rozwiązanie ma sens ? Wszyscy wiemy, że jak zaczyna nas boleć brzuch to szukamy w Internecie co nam dolega i okazuje się, że .... mamy raka. Co zatem będzie nam wskazywała aplikacja. Przedstawia nam ona na podstawie naszych odpowiedzi symptomy jakie wskazaliśmy i wiążę się z chorobami oraz odpowiednio kwalifikuje nas do nich. Rolą aplikacji nie jest przekazanie nam że jesteśmy na końcu ziemskiego padołu, ale uświadomienie, że w danych przypadkach należałoby iść do lekarza, który zweryfikuje dokładnie i przebada nas. I w ten sposób należy na tego typu aplikacje patrzeć. Nie jest to ani lecznica, ani lekarz ale wsparcie w naszym życiu byśmy mogli zweryfikować, czy nasz

WCAG 2.0 nie gryzie, chodź wielu odstrasza

Co to jest WCAG 2.0 ? Czy nasza strona spełnia WCAG ? Standard WCAG co to jest ? Coraz więcej instytucji weryfikuje nasze strony www pod względem spełniania określonych norm. Normy te nazywane są zazwyczaj dziwnie np WCAG 2.0. O co chodzi i czy da się stworzyć stronę zgodną z tymi zasadami. Dlaczego dostępność jest taka ważna ? Tak naprawdę spełnianie norm to nie tylko kolejny obowiązek, reguła która zwiększa nam koszty przedsięwzięcia. Wprowadzanie odpowiednich standardów w tym wypadku zasad dostępności zwiększa nam oglądalność strony i jej pozycjonowanie. Tak, tak kiedy stosujemy zasady dostępności (WCAG 2.0), mobilności i wiele innych - dajemy sobie przyjemność ! Nasza strona jest bowiem wyżej w wyszukiwaniach, a tym samym zwiększamy jej oglądalność :) Strona internetowa nie powinna wykluczać żadnej grupy społecznej. Czy to będzie osoba niedowidząca czy niedosłysząca powinniśmy tak opracować naszą witrynę, aby niepełnosprawność nie wykluczała z pozyskania wiedzy i inform

NAJPIERW ANALIZA - niezależnie czy to zmiana całego systemu czy stworzenie strony internetowej

Ważnym elementem, który należy zrobić przed jakimkolwiek wdrożeniem, zmianą lub zaniechaniem jest ANALIZA . Nie musi ona składać się ze 100 kartek i obejmować wszystkiego i wszystko co uczyliśmy się na Studiach. Ale musi zawierać przynajmniej kilka zasad które przyczynią się do podjęcia dalszych decyzji. Planujemy wprowadzić nowe oprogramowanie w firmie,  Zastanawiamy się nad wejściem na nowe rynki Chcemy wykorzystać Internet do promocji lub sprzedaży Wprowadzamy nową lub modernizujemy sieć komputerową   Mamy coraz więcej danych i myślimy jak je składować Likwidujemy luki bezpieczeństwa systemów i sieci  Organizujemy kampanię produktową Integrujemy  lub zmieniamy system informatyczny i wiele wiele innych czynności które robimy musimy przemyśleć i przeanalizować ! Dla wielu czytelników mój post jest naturalną czynnością, ale wiele osób niestety często chce iść na skróty zapominając, że często wydanie paru groszy może zaoszczędzić nam czas i pieniądze przy zmianach,