Przejdź do głównej zawartości

Google, skóra i komóra

Chyba tyko świadomość małych i średnich przedsiębiorstw, albo raczej jej brak powoduje, że dotychczas firmy te wydają potężne pieniądze na informatyzację: oprogramowanie do zarządzania firmą,  tworzenie stron internetowych, zakup serwerów, integrację i synchronizację danych z urządzeniami mobilnymi i systemami wewnętrznymi. Do tego wszystkiego firmy zatrudniają osoby które zajmują się śledzeniem mediów, pozyskiwaniem informacji , albo wykupują drogie abonamenty firm świadczących takie usługi. Nie wspomnę już o systemach pracy grupowej, zarządzaniu dokumentami czy projektami. To wszystko za niebotyczne fundusze, a i tak właściciele tych firm nie są zadowoleni z efektu ich funkcjonowania.

Co by było gdyby się dowiedzieli, że firmy informatyczne nabijają ich w butelkę i o wiele za dużo przepłacają, a większośc z tych produktów można dostosować wykorzystując m.in narzędzia jakimi uraczył nas Google oraz inne firmy produkujące oprogramowanie OpenSource ?  Do tego integracja i synchronizacja danych tak ważna dla firm, czy zarządzanie informacjami z poziomu różnych urządzeń: telefonów komórkowych, laptopa czy komputera.

Kiedy mój szwagier, posiadający firmę komputerową J7.pl pokazał mi jak można zaoszczędzić fundusze oraz jak profesjonalne rozwiązania można mieć za "przysłowiową złotówkę" zacząłem zastanawiać się jak w przyszłości kiedy świadomość dotrze do naszych przedsiębiorstw zmieni się rynek ICT w Polsce.

Wystarczy spojrzeć na narzędzia google:

  •  integracja poczty w jednym miejscu na serwerach google, wraz z zarządzaniem pocztą i to wszystko w swojej domenie firmowej !
  • zarządzanie kalendarzami zintegrowanymi z kontaktami na telefonach komórkowych i komputerach, 
  • praca zdalna z pakietem Office, gdzie ten sam dokument może być opracowywany przez wiele osób w tym samym czasie ! 
  • system Alert, Czytnik RSS czy Wiadomości Google, które umożliwiają pełne zarządzanie informacjami z różnych źródeł analizując przy tym pojawiające się frazy w internecie lub całe serwisy w jednym miejscu.

To tylko Google i część jego narzędzi, a co gdy weźmiemy inne produkty które znajdują się na rynku ?

DotProject przy odpowiedniej konfiguracji i integracji może z powodzeniem zastąpić profesjonalny Microsoft Project mając atut pracy w sieci Internet i zarządzania szeregiem uprawnień. Za pomocą Moodle możemy wygenerować profesjonalne kursy e-learningowe i szkolenie na odległość, a osCommerce pomoże nam stworzyć Profesjonalny Sklep Internetowy.

I nie trzeba wydawać poteżnych funduszy, wystarczy się skontaktować z firmami, które doradzą i wskażą najlepsze produkty.

Panie i Panowie, świadomość to podstawa i im szybciej ją zdobędą nasi przedsiębiorcy tym lepiej i korzystniej dla nas wszystkich. Niższe koszty funkcjonowania firm to również niższe ceny usług i produktów.

I od razu zatykam usta tym co zaczną zaraz trąbić o bezpieczeństwie danych i aplikacji, gdyż to jest główny argument firm wciskających nam kolejne oprogramowania własnej produkcji.

Prosty przykład Linux kontra Windows pokazuje, który system jest droższy, a który bardziej bezpieczny.

W tym temacie, przyznaję też rację tym którzy wcześniej wypowiadali się na ten temat na moim blogu. Jednocześnie zaznaczam -  Nie każdy może skorzystać z tanich rozwiązań. Duże firmy lub przedsiębiorcy o odpowiednim profilu nadal muszą korzystać z oprogramowania drogiego i mało efektywnego :(

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

NAJPIERW ANALIZA - niezależnie czy to zmiana całego systemu czy stworzenie strony internetowej

Ważnym elementem, który należy zrobić przed jakimkolwiek wdrożeniem, zmianą lub zaniechaniem jest ANALIZA . Nie musi ona składać się ze 100 kartek i obejmować wszystkiego i wszystko co uczyliśmy się na Studiach. Ale musi zawierać przynajmniej kilka zasad które przyczynią się do podjęcia dalszych decyzji. Planujemy wprowadzić nowe oprogramowanie w firmie,  Zastanawiamy się nad wejściem na nowe rynki Chcemy wykorzystać Internet do promocji lub sprzedaży Wprowadzamy nową lub modernizujemy sieć komputerową   Mamy coraz więcej danych i myślimy jak je składować Likwidujemy luki bezpieczeństwa systemów i sieci  Organizujemy kampanię produktową Integrujemy  lub zmieniamy system informatyczny i wiele wiele innych czynności które robimy musimy przemyśleć i przeanalizować ! Dla wielu czytelników mój post jest naturalną czynnością, ale wiele osób niestety często chce iść na skróty zapominając, że często wydanie paru groszy może zaoszczędzić nam czas i pieniądze przy zmianach,

Wspólny Bilet - dobre bo polskie

Miło przeczytać że projekt który był realizowany w obszarze programistycznym przez nasz zespół zdobył nagrodę Polskiego Radia. Gratuluję jeszcze raz wszystkim koleżankom i kolegom którzy w ciągu ostatnich dwóch lat budowali ten system informatyczny, który do najprostszych nie należał. Ta nagroda jest również dla was ! https://newsa.pl/przyznano-nagrody-w-konkursie-quot-lubi-bo-polskie-quot-

Symtomate - aplikacja która weryfikuje nasze zdrowie, czy to ma sens ?

Takich aplikacji jest sporo, ta o której piszę powstała i powstaje (bo to cały czas rozwijana aplikacja) we wrocławskim startupie. Sztuczna inteligencja oraz odpowiedni algorytm, a przede wszystkim konkretne odpowiedzi na pytania pozwolą nam wskazać z czym mamy do czynienia jeśli chodzi o nasze zdrowie. Tylko czy takie rozwiązanie ma sens ? Wszyscy wiemy, że jak zaczyna nas boleć brzuch to szukamy w Internecie co nam dolega i okazuje się, że .... mamy raka. Co zatem będzie nam wskazywała aplikacja. Przedstawia nam ona na podstawie naszych odpowiedzi symptomy jakie wskazaliśmy i wiążę się z chorobami oraz odpowiednio kwalifikuje nas do nich. Rolą aplikacji nie jest przekazanie nam że jesteśmy na końcu ziemskiego padołu, ale uświadomienie, że w danych przypadkach należałoby iść do lekarza, który zweryfikuje dokładnie i przebada nas. I w ten sposób należy na tego typu aplikacje patrzeć. Nie jest to ani lecznica, ani lekarz ale wsparcie w naszym życiu byśmy mogli zweryfikować, czy nasz