Przejdź do głównej zawartości

Od technologii mobilnych nie uciekniemy


Kiedy kupowałem pierwszy telefon komórkowy w 1996 roku, czyli ponad 13 lat temu, nigdy bym się nie spodziewał, że technologie mobilne to przyszłość i 20 lat po tym fakcie wszystko co jest związane z nowoczesną technologią kręcić się będzie wokół mobilności i urządzeń przenośnych. Dziś praktycznie to już rzeczywistość.

Wstaję rano, budzi mnie telefon komórkowy, spoglądam na rozkład dnia i spotkania w elektronicznym kalendarzu, wysyłam maila z palmtopa gdzie mam kilka tysięcy adresów i telefonów, w samochodzie wita mnie nawigacja GPS, gdzie miła Pani mówi mi jak mam dotrzeć do pracy. Po południu wracając z pracy uruchamiam odtwarzacz mp4, który w tym wypadku służy mi do czytania elektronicznych książek, oglądania zdjęć mojego synka czy słuchania muzyki.

Mobilne urządzenia otoczyły nas i ułatwiają życie. Coraz większe ekrany, coraz silniejsze baterie utrzymujące zasilanie, standaryzacja i synchronizacja przesyłu danych powoduje, że wielu z nas jest w pełni uzależnionych od urządzeń mobilnych.
I nie ma się co dziwić - o ile nadal w wielu krajach jak i również w Polsce mamy wykluczenie cyfrowe z powodu nieznajomości komputera to komórek mamy więcej niż obywateli w całym kraju. 

Do wyścigu o zyski z urządzeń mobilnych dołączył również gigant na rynku internetowym firma Google. Pół roku temu usłyszeliśmy o nowym systemie Android, dziś wiemy, że pierwsze telefony komórkowe HTC pojawiły się na rynku z systemem Google Android. A dla urządzeń takich jak iPhone czy Omnia pojawił się konkurent.

Zmiany w technologii można również zauważyć w zakresie wsparcia dla mobilnego internetu. Rok temu dla wielu sieć szerokopasmowa kojarzyła się ze światłowodem. Dziś technologie 3G i 4G oraz liczba użytkowników mobilnej sieci (ponad milion) świadczy, że równiez w tym segmencie stacjonarne podejście do technologii zaczyna chować się do lamusa.
Wiele osób po powyższych moich słowach zacznie twierdzić, że "przeklinam", ale sama rzeczywistość pokazuje, że zamiast czekać na osławione sieci szerokopasmowe oraz problemy związane z pozwoleniami na położenie kabla światłowodowego, sieci telefonii komórkowej inwestują miliardy złotych w technologie sieci mobilnych. Tendencja taj jest również związana z coraz większymi zyskami z transmisji danych (rozmowy głosowe nie są już głównym elementem przyrostu zysków firm komórkowych).

Kolejny raz przytoczę tutaj firmę HTC, która wydała pierwszy na świecie telefon komórkowy, który wykorzystuje do łączenia sieć 4G tzw. Wimax. Co ciekawe powiew technologii w tym przypadku nadchodzi z Rosji, gdzie sieć Wimax zadomowiła się o wiele lepiej niż w naszym rodzimym kraju (wimax nadal praktycznie nie istnieje).

Kolejnym segmentem gdzie urządzenia mobilne znajdują coraz większe zastosowanie to inteligenty dom zarządzany zdalnie. Jak informuje Instytut "Dom Przyszłości" inteligentny dom do kwestia kilku lat.

Analizując potęgę rynku urządzeń mobilnej nie sposób wspomnieć o polskiej firmie, która rozpoczęła sprzedaż telefonów na rynku europejskim pod koniec poprzedniego roku pod dźwięczną nazwą MyPhone. Telefony mimo kontrowersyjnej jakości (produkacja telefonów w Chinach) zyskują swoją popularność z racji ceny jak i ciekawych rozwiązań "dwóch kart jednocześnie" oraz analogowego odbioru telewizji.

Właśnie w stronę rozrywki urządzenia mobilne będą ewoulowały. Choć nie tylko telewizja i gry komputerowe będą domeną przenośnych minikomputerków. Liczba telefonów komórkowych daje poważne możliwości biznesowe.

Ucieczka nic nie da. Należy się jedynie poważnie zastanawiać, jak wykorzystywać technologie mobilne z rezerwą tak by całkowicie nie zawładneły naszym życiem, ale to już indywidualna decyzja każdego z nas.

Uciekam zatem od komputera, komórki choć na weekend i do zobaczenia wkrótce :)

Komentarze

Joseph pisze…
G1 jest niezłym narzędziem, chociaż na razie jeszcze dostępnym dla nie wielu ze względu na swoją wysoką cenę.

Popularne posty z tego bloga

Jaki język programowania wybrać ?

Język angielski czy język hiszpański ? Gdybyśmy mieli oceniać jaki najlepiej wybrać język obcy do nauki to byśmy pewnie postawili na język angielski. Dlaczego ? Bo jest najbardziej uniwersalny, najwięcej osób na świecie go używa, a jednocześnie jest dosyć prostym językiem do nauczenia. Programowanie to nie język obcy Takie rozumowanie nie do końca przekłada się na języki programowania. Uniwersalność jak najbardziej gdyż od tego zależy popyt na programistów, łatwość nauki języka czy jego popularność może okazać się dla przyszłego programisty gwoździem do przysłowiowej trumny. Wynika to przede wszystkim z popytu na deweloperów. Im bardziej popularny język programowania tym więcej programistów czyli niższa cena i dużo pracowników na rynku. Realizacja swoich talentów musi być zabawą i przyjemnością Dlatego jeśli myślimy o wyborze języka programowania musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to co chcemy robić my jako programiści oraz na ile jesteśmy w stanie wejść w trudności ję...

Toruńskie pierniki …. tylko które ?

Wydaje się że prosty dylemat. Jedziemy do Torunia i kupujemy toruńskie pierniki. Problem jest jednak w który sklepie chcemy się zaopatrzyć ? Okazuje się, że sklepów z „toruńskimi piernikami” przybywa. Tam gdzie jest popyt, podaż natychmiast się pojawia. Kopernik była podobno kobietą 😉 Dodatkową zmyłka dla tych którzy przejeżdżali kupować pierniki 10-20 lat temu. W miejscu gdzie jeszcze przejeżdżałem z dziadkami są dwa sklepy i każdy z nich wskazuje że na ” tradycyjne” ale każdy z nich nie ma nazwy która pamiętam z dzieciństwa. Co ciekawe, że nazwa która mi się kojarzy z czasów młodości to Kopernik, a te pierniki znajduje na danym Starym Rynku. Przy okazji zwiedzania natrafiam również na inne sklepy z „tradycyjnymi toruńskimi piernikami”. Tradycja zatem żyje i się rozwija. Turyści chyba nie narzekają. Zastanowić się zatem należy czy samemu nie zająć się produkcją pierników w Toruniu. Tradycyjnych lub dla odmienności nowoczesnych toruńskich pierników. A tymczasem smacznego, bo rekla...