Przejdź do głównej zawartości

WCAG 2.0 nie gryzie, chodź wielu odstrasza

Co to jest WCAG 2.0 ?

Czy nasza strona spełnia WCAG ?

Standard WCAG co to jest ?

Coraz więcej instytucji weryfikuje nasze strony www pod względem spełniania określonych norm. Normy te nazywane są zazwyczaj dziwnie np WCAG 2.0. O co chodzi i czy da się stworzyć stronę zgodną z tymi zasadami. Dlaczego dostępność jest taka ważna ?

Tak naprawdę spełnianie norm to nie tylko kolejny obowiązek, reguła która zwiększa nam koszty przedsięwzięcia. Wprowadzanie odpowiednich standardów w tym wypadku zasad dostępności zwiększa nam oglądalność strony i jej pozycjonowanie.

Tak, tak kiedy stosujemy zasady dostępności (WCAG 2.0), mobilności i wiele innych - dajemy sobie przyjemność ! Nasza strona jest bowiem wyżej w wyszukiwaniach, a tym samym zwiększamy jej oglądalność :)

Strona internetowa nie powinna wykluczać żadnej grupy społecznej. Czy to będzie osoba niedowidząca czy niedosłysząca powinniśmy tak opracować naszą witrynę, aby niepełnosprawność nie wykluczała z pozyskania wiedzy i informacji.

Dlatego w wielkim skrócie WCAG 2.0 to zasady projektowania oraz tworzenia treści określone w formie dokumentu umożliwiające korzystanie z naszej strony:

  • niewidomych lub niedowidzących
  • niesłyszących
  • niepełnosprawnych
  • osób z zaburzeniami funkcji poznawczych
Ważne przy tym, że nie chodzi tylko o odpowiednio stworzony kod strony, ale także układ wyświetlania obrazków, poprawne ich opisywanie czy klarowna treść przedstawiana na stronie.

Samą stronę możemy zwalidować a tym samym zweryfikować jej poprawność z punktu widzenia programowania, ale treści merytoryczne - opis oraz zdjęcia są już trudniejsze do sprawdzenia.

Musimy zrozumieć np osobę niedowidzącą, która wchodzi na naszą stronę www. Zwykle korzysta ona z programu który stara się przeczytać treść strony. Co zrobi program który napotka skróty słowne, obrazki lub inne media ? Wszystko zależy od nas ! 

I właśnie WCAG 2.0  to nic innego jak udokumentowane zasady, których warto się nauczyć.

Prawda że nie jest to takie trudne ? 


 Jeśli macie więcej pytań lub uwag, służę pomocą :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wspólny Bilet - dobre bo polskie

Miło przeczytać że projekt który był realizowany w obszarze programistycznym przez nasz zespół zdobył nagrodę Polskiego Radia. Gratuluję jeszcze raz wszystkim koleżankom i kolegom którzy w ciągu ostatnich dwóch lat budowali ten system informatyczny, który do najprostszych nie należał. Ta nagroda jest również dla was ! https://newsa.pl/przyznano-nagrody-w-konkursie-quot-lubi-bo-polskie-quot-

Jaki język programowania wybrać ?

Język angielski czy język hiszpański ? Gdybyśmy mieli oceniać jaki najlepiej wybrać język obcy do nauki to byśmy pewnie postawili na język angielski. Dlaczego ? Bo jest najbardziej uniwersalny, najwięcej osób na świecie go używa, a jednocześnie jest dosyć prostym językiem do nauczenia. Programowanie to nie język obcy Takie rozumowanie nie do końca przekłada się na języki programowania. Uniwersalność jak najbardziej gdyż od tego zależy popyt na programistów, łatwość nauki języka czy jego popularność może okazać się dla przyszłego programisty gwoździem do przysłowiowej trumny. Wynika to przede wszystkim z popytu na deweloperów. Im bardziej popularny język programowania tym więcej programistów czyli niższa cena i dużo pracowników na rynku. Realizacja swoich talentów musi być zabawą i przyjemnością Dlatego jeśli myślimy o wyborze języka programowania musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to co chcemy robić my jako programiści oraz na ile jesteśmy w stanie wejść w trudności ję