Przejdź do głównej zawartości

Audiobooki czyli książki - słuchowiska - czy to ma coś wspólnego z czytaniem ?


Przy czynności czytania wykorzystujemy swój wzrok i musimy znać alfabet pisany, a w przypadku książek w formie audio nie musimy wykorzystywać wzroku, nie musimy również znać alfabetu.

ANALFABETYZM !!!

Czy zwolennicy "poczytaj mi mamo" czy "poczytaj mi tato" uznają, że słuchowiska audio są złe ?
Mam nadzieje, że nie. Audio bowiem dopełnia nasze możliwości poznawcze, a tym samym umożliwia nam wykorzystanie czasu wtedy gdy swój wzrok musimy wykorzystywać w innych celach.

Przykład ... choćby jazda samochodem. Ile razy można słuchać co pół godziny tych samych wiadomości przeplatanych czasami jakąś "setką" by przekonać, że nie zostały nagrane raz i puszczane w kolejnych okienkach czasowych. Każdy kto za kółkiem spędza średnio godzinę dziennie powinien zwiększyć efektywność tego czasu np słuchając książek audio.

W ten sposób wiele książek do których  nie byłbym w stanie sięgnąć udało mi się "przeczytać" w ciągu ostatnich kilku miesięcy w sposób ekspresowy. A tym samym średnia czytelnictwa wzrosła w moim przypadku RADYKALNIE ! :)

Złośliwi pewnie stwierdzą, że tak jak wskazuje we wstępie nie czytałem ale słuchałem, ale czy to ma znaczenie w kontekście wiedzy, informacji jaką przyswoiłem ?

To przecież nic innego jak "poczytaj mi mamo" tylko w wersji dla dorosłych :)

Jak zwykle nie radykalizujcie przekazu. Czytać, słuchać i zapewne oglądać - wszystkiego po trochu a dojdziemy zawsze do celu :)





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od technologii mobilnych nie uciekniemy

Kiedy kupowałem pierwszy telefon komórkowy w 1996 roku, czyli ponad 13 lat temu, nigdy bym się nie spodziewał, że technologie mobilne to przyszłość i 20 lat po tym fakcie wszystko co jest związane z nowoczesną technologią kręcić się będzie wokół mobilności i urządzeń przenośnych. Dziś praktycznie to już rzeczywistość. Wstaję rano, budzi mnie telefon komórkowy, spoglądam na rozkład dnia i spotkania w elektronicznym kalendarzu, wysyłam maila z palmtopa gdzie mam kilka tysięcy adresów i telefonów, w samochodzie wita mnie nawigacja GPS, gdzie miła Pani mówi mi jak mam dotrzeć do pracy. Po południu wracając z pracy uruchamiam odtwarzacz mp4, który w tym wypadku służy mi do czytania elektronicznych książek, oglądania zdjęć mojego synka czy słuchania muzyki. Mobilne urządzenia otoczyły nas i ułatwiają życie. Coraz większe ekrany, coraz silniejsze baterie utrzymujące zasilanie, standaryzacja i synchronizacja przesyłu danych powoduje, że wielu z nas jest w pełni uzależnionych od urządzeń mobiln

WCAG 2.0 nie gryzie, chodź wielu odstrasza

Co to jest WCAG 2.0 ? Czy nasza strona spełnia WCAG ? Standard WCAG co to jest ? Coraz więcej instytucji weryfikuje nasze strony www pod względem spełniania określonych norm. Normy te nazywane są zazwyczaj dziwnie np WCAG 2.0. O co chodzi i czy da się stworzyć stronę zgodną z tymi zasadami. Dlaczego dostępność jest taka ważna ? Tak naprawdę spełnianie norm to nie tylko kolejny obowiązek, reguła która zwiększa nam koszty przedsięwzięcia. Wprowadzanie odpowiednich standardów w tym wypadku zasad dostępności zwiększa nam oglądalność strony i jej pozycjonowanie. Tak, tak kiedy stosujemy zasady dostępności (WCAG 2.0), mobilności i wiele innych - dajemy sobie przyjemność ! Nasza strona jest bowiem wyżej w wyszukiwaniach, a tym samym zwiększamy jej oglądalność :) Strona internetowa nie powinna wykluczać żadnej grupy społecznej. Czy to będzie osoba niedowidząca czy niedosłysząca powinniśmy tak opracować naszą witrynę, aby niepełnosprawność nie wykluczała z pozyskania wiedzy i inform