Przejdź do głównej zawartości

Jaka jest przyszłość serwisów ogłoszeniowych ?

Jeszcze kilka lat temu, kiedy mówiliśmy o serwisach napełnianych treścią  przez samych użytkowników na plan pierwszy wyróżniały się serwisy ogłoszeniowe. Dopiero daleko dalej można było dostrzec aukcje internetowe, blogi czy fora dyskusyjne. 

Dziś serwisy oparte w znacznej mierze na treści samych użytkowników nazywamy portalami społecznościowymi, a kierunek rozwoju tych ostatnich przeszedł najszersze oczekiwania nawet wśród społecznościowych entuzjastów. Facebook chwili się ponad 300 mln unikalnych użytkowników, rodzima nasza-klasa posiada ponad 10 mln klientów inne serwisy oparte o formę społecznościową jak grono.net, twitter.com czy fotka.pl również w tym roku zaliczyły wzrost liczby userów. Co zatem dzieje się z innymi formami społecznościowymi i czy stara metoda e-kontaktów międzyludzkich ma jeszcze jakieś szanse rozwoju ?


Fora dyskusyjne, miniblogi, aukcje internetowe stają się bowiem powoli częścią większych serwisów społecznościowych pozostawiając tym ostatnim małe poletko do rozwoju szczególnie w niszowych branżach. Serwisy te wcześniej czy później będą musiały iść w ślady dużych społecznościówek, a może również się z nimi integrować tworząc widgety oraz moduły wspierające wirtualne społeczności umożliwiając tym samym ich dalszy rozwój.

Dziś spójrzmy na wzorzec pierwszych serwisów społecznościowych czyli serwisy ogłoszeniowe, które pierwsze spełniały rolę komunikacji między użytkownikami internetu (pomijam kanały IRC). 
O ile bowiem serwisy blogowe czy fora dyskusyjne idą w kierunku integracji już od jakiegoś czasu, to mam nieodparte wrażenie, że serwisy ogłoszeniowe żyją własnym prawem i nie są zbyt popularne w wirtualnych społecznościach. Wynika to po części ze specyfiki rynku, który w znacznej mierze zależy nie tylko od internautów, ale także od tradycyjnych mediów, które na rynku internetowym również w tej chwili dominują.

Serwisy ogłoszeniowe jako podstawowa forma komunikacji z klientem były jednym z pierwszych jakie uruchomiły duże portale internetowe Onet.pl, Gazeta.pl, Wp.pl czy Interia.pl. 
Z czasem rynek ogłoszeń oparł się na tradycyjnych mediach. Powstały serwisy wspierane przez ogólnopolskie portale w tym Grupa Allegro.pl (otomoto.pl, allegro.pl, otoPraca.pl), Gratka.pl (Polskapresse) czy serwisy Gazety Wyborczej.

Powstawało też wiele pomniejszych serwisów, jedne bardziej profesjonalne oparte na tradycyjnych mediach regionalnych, inne mniej tworzone przez pojedynczych zapaleńców, którzy w ten sposób ćwiczyli swoje możliwości programistyczne.

Ostatnio każdy z nas, kto ogląda telewizję publiczną zauważył, iż owa prowadzi kampanię promocyjną swojego serwisu ogłoszeniowego IleTuTego.pl. Serwis wprowadza inny model biznesowy opierając się na ogłoszeniach opłacanych za pomocą SMS. W tym też przypadku na uwagę zasługuje fakt, iż mimo nachalnej reklamy w tzw formie marketingu ukrytego (wirusowego) sam serwis nie posiada zbyt wiele ogłoszeń, a jego popularność w internecie jest znikoma. Ta forma nie przemawia do internautów z podstawowego powodu, iż za wprowadzane ogłoszenia trzeba płacić.

Inaczej do sprawy podszedł serwis ogłoszeniowy Olx.pl, który jako ciekawostka, nie jest powiązany z żadnym potentatem prasowym, a ogłoszenia w nim zamieszczane są całkowicie bezpłatne. Posiada przy tym całkiem pokaźną bazę ogłoszeń czym z powodzeniem może konkurować z innymi serwisami. Co więcej to właśnie Olx.pl jako pierwszy zauważa coraz bardziej znaczącą rolę serwisów społecznościowych i przygotował dla swoich użytkowników  integrację z najpopularniejszymi społecznościówkami. Właśnie ta droga jest dużą szansą na rozwój odświeżonych serwisów ogłoszeniowych i ich drugą młodość, szczególnie gdy zabraknie wsparcia tradycyjnych mediów czy to w kampanii promocyjnej czy w dostarczaniu treści. A w końcu chcąc, nie chcąc społeczeństwo informacyjne coraz mniej zamieszcza ogłoszeń w tradycyjnych mediach.

Powiązanie z serwisami społecznościowymi to nie jedyny atut Olx.pl. Dziś w dobie "globalnej wioski" musimy brać pod uwagę, iż nasze ogłoszenie możemy zamieścić w innych częściach globu. Olx.pl umożliwia korzystanie z darmowych ogłoszeń w ponad 90 krajach świata. A jeśli autorzy stworzą szerszy wachlarz możliwości tłumaczenia ogłoszeń (np korzystając z translatorów Google) czy analizy ogłoszeń z innych krajów np pod względem określonej branży to może to być doskonały kanał komunikacji i rozwoju importu i eksportu dla przedsiębiorców.

Podsumowując, przyszłość serwisów ogłoszeniowych jest powiązana z przyszłością portali społecznościowych. Ważne przy tym, aby tak jak Olx.pl inne portale ogłoszeniowe zaczęły dostrzegać tą drogę nie pozostając w tyle. Faktem staje się również, iż internet otwiera granice, a tego typu serwisy mogą znacznie przyczynić się do rozwoju wymiany i kontaktów zarówno biznesowych jak i towarzyskich.

Komentarze

Anonimowy pisze…
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
I po reklamie... A swojądrogą nic tu ie poczytamy o początku OLX w Polsce polegajacym na podkradaniu ogłoszen z innych serwisów. No i ogłoszenia zalegają tam miesiącami, tak się robi masę ogłoszen.

Popularne posty z tego bloga

WCAG 2.0 nie gryzie, chodź wielu odstrasza

Co to jest WCAG 2.0 ? Czy nasza strona spełnia WCAG ? Standard WCAG co to jest ? Coraz więcej instytucji weryfikuje nasze strony www pod względem spełniania określonych norm. Normy te nazywane są zazwyczaj dziwnie np WCAG 2.0. O co chodzi i czy da się stworzyć stronę zgodną z tymi zasadami. Dlaczego dostępność jest taka ważna ? Tak naprawdę spełnianie norm to nie tylko kolejny obowiązek, reguła która zwiększa nam koszty przedsięwzięcia. Wprowadzanie odpowiednich standardów w tym wypadku zasad dostępności zwiększa nam oglądalność strony i jej pozycjonowanie. Tak, tak kiedy stosujemy zasady dostępności (WCAG 2.0), mobilności i wiele innych - dajemy sobie przyjemność ! Nasza strona jest bowiem wyżej w wyszukiwaniach, a tym samym zwiększamy jej oglądalność :) Strona internetowa nie powinna wykluczać żadnej grupy społecznej. Czy to będzie osoba niedowidząca czy niedosłysząca powinniśmy tak opracować naszą witrynę, aby niepełnosprawność nie wykluczała z pozyskania wiedzy i inform

Jaki język programowania wybrać ?

Język angielski czy język hiszpański ? Gdybyśmy mieli oceniać jaki najlepiej wybrać język obcy do nauki to byśmy pewnie postawili na język angielski. Dlaczego ? Bo jest najbardziej uniwersalny, najwięcej osób na świecie go używa, a jednocześnie jest dosyć prostym językiem do nauczenia. Programowanie to nie język obcy Takie rozumowanie nie do końca przekłada się na języki programowania. Uniwersalność jak najbardziej gdyż od tego zależy popyt na programistów, łatwość nauki języka czy jego popularność może okazać się dla przyszłego programisty gwoździem do przysłowiowej trumny. Wynika to przede wszystkim z popytu na deweloperów. Im bardziej popularny język programowania tym więcej programistów czyli niższa cena i dużo pracowników na rynku. Realizacja swoich talentów musi być zabawą i przyjemnością Dlatego jeśli myślimy o wyborze języka programowania musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to co chcemy robić my jako programiści oraz na ile jesteśmy w stanie wejść w trudności ję