Przejdź do głównej zawartości

Karty przyszłości z ekranem LCD

Postęp technologii oraz ciągle obniżające się ceny wyświetlaczy LCD powoduje, że również na rynku kart bankowych (kredytowych czy debetowych) będzie w najbliższym czasie duża zmiana.

I nie mówię tu o zmianach jakie przygotowują nam polskie banki (wg informacji Związku Banków Polskich do końca 2011 roku wszystkie karty wydawane przez banki będą opierały się o chip). Doba kart chipowych odchodzi w przeszłość, kolejnym krokiem w dziedzinie rozwoju "plastikowej portmonetki" będzie stworzenie tak naprawdę mini komputera z klawiaturą i wyświetlaczem LCD.

Nowatorskie rozwiązanie zademonstrowała firma VISA jeden z liderów na rynku kart. Karta ma zapewnić więcej bezpieczeństwa przy kupowaniu w sieci, a jej innowacyjność polega na zastosowaniu w karcie 12-sto przyciskowej klawiatury oraz małego wyświetlacza LCD.

Karta, która jest dokładnie takich samych wymiarów jak dotychczasowe karty kredytowe, posiada klawiaturę oraz ekran LCD. Dzięki płaskiej wbudowanej baterii karta ma mieć okres funkcjonalności do 3 lat.

Bezpieczeństwo podczas zakupów w sieci ma zapewnić system jednorazowych kodów bezpieczeństwa. Podczas zakupów w sieci każdorazowo użytkownik będzie musiał wbić swój numer PIN. Wówczas na ekranie LCD karty pojawi się specjalny kod, który będzie trzeba wpisać na stronie gdzie robimy zakupy. Gdy serwery VISA potwierdzą autentyczność kodu, nasze zakupy są kompletne. Jest to kolejny krok w miniaturyzacji oraz przeniesienia funkcjonalności tokena bezpośrednio do konkretnej karty. Wizja karty z wyświetlaczem i klawiaturą daje również inne możliwości rozbudowy usług bankowych o nowe innowacyjne funkcjonalności.

VISA planuje już na początku następnego roku rozpocząć testowe wdrożenie w Wielkiej Brytanii. Czy zatem w Polsce banki i inne instytucje zajmujące się tematem kart nie powinny myśleć o rozwiązaniach o wiele nowszych i rozwojowych ?

Dziś mamy bowiem na rynku karty aglomeracyjne, bankowe, komunikacyjne, telekomunikacyjne, a także władze zastanawiają się nad opracowaniem karty zdrowotnej i nowego dowodu osobistego (wg MSWiA nowe dowody oparte o chip mają się pojawić w 2013 roku). Tylko czy technologie na których powstają wyżej wymienione projekty o wielomilionowych nakładach finansowych nie powinny opierać się na innowacyjnych rozwiązaniach. Czy nasz nowy dowód osobisty będzie posiadał ekran LCD na którym będziemy wgrywać sami aktualne zdjęcie ?

Obawiam się, że niestety, ale innowacyjna technologia swoją drogą, a polska rzeczywistość swoją.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Symtomate - aplikacja która weryfikuje nasze zdrowie, czy to ma sens ?

Takich aplikacji jest sporo, ta o której piszę powstała i powstaje (bo to cały czas rozwijana aplikacja) we wrocławskim startupie. Sztuczna inteligencja oraz odpowiedni algorytm, a przede wszystkim konkretne odpowiedzi na pytania pozwolą nam wskazać z czym mamy do czynienia jeśli chodzi o nasze zdrowie. Tylko czy takie rozwiązanie ma sens ? Wszyscy wiemy, że jak zaczyna nas boleć brzuch to szukamy w Internecie co nam dolega i okazuje się, że .... mamy raka. Co zatem będzie nam wskazywała aplikacja. Przedstawia nam ona na podstawie naszych odpowiedzi symptomy jakie wskazaliśmy i wiążę się z chorobami oraz odpowiednio kwalifikuje nas do nich. Rolą aplikacji nie jest przekazanie nam że jesteśmy na końcu ziemskiego padołu, ale uświadomienie, że w danych przypadkach należałoby iść do lekarza, który zweryfikuje dokładnie i przebada nas. I w ten sposób należy na tego typu aplikacje patrzeć. Nie jest to ani lecznica, ani lekarz ale wsparcie w naszym życiu byśmy mogli zweryfikować, czy nasz

WCAG 2.0 nie gryzie, chodź wielu odstrasza

Co to jest WCAG 2.0 ? Czy nasza strona spełnia WCAG ? Standard WCAG co to jest ? Coraz więcej instytucji weryfikuje nasze strony www pod względem spełniania określonych norm. Normy te nazywane są zazwyczaj dziwnie np WCAG 2.0. O co chodzi i czy da się stworzyć stronę zgodną z tymi zasadami. Dlaczego dostępność jest taka ważna ? Tak naprawdę spełnianie norm to nie tylko kolejny obowiązek, reguła która zwiększa nam koszty przedsięwzięcia. Wprowadzanie odpowiednich standardów w tym wypadku zasad dostępności zwiększa nam oglądalność strony i jej pozycjonowanie. Tak, tak kiedy stosujemy zasady dostępności (WCAG 2.0), mobilności i wiele innych - dajemy sobie przyjemność ! Nasza strona jest bowiem wyżej w wyszukiwaniach, a tym samym zwiększamy jej oglądalność :) Strona internetowa nie powinna wykluczać żadnej grupy społecznej. Czy to będzie osoba niedowidząca czy niedosłysząca powinniśmy tak opracować naszą witrynę, aby niepełnosprawność nie wykluczała z pozyskania wiedzy i inform

NAJPIERW ANALIZA - niezależnie czy to zmiana całego systemu czy stworzenie strony internetowej

Ważnym elementem, który należy zrobić przed jakimkolwiek wdrożeniem, zmianą lub zaniechaniem jest ANALIZA . Nie musi ona składać się ze 100 kartek i obejmować wszystkiego i wszystko co uczyliśmy się na Studiach. Ale musi zawierać przynajmniej kilka zasad które przyczynią się do podjęcia dalszych decyzji. Planujemy wprowadzić nowe oprogramowanie w firmie,  Zastanawiamy się nad wejściem na nowe rynki Chcemy wykorzystać Internet do promocji lub sprzedaży Wprowadzamy nową lub modernizujemy sieć komputerową   Mamy coraz więcej danych i myślimy jak je składować Likwidujemy luki bezpieczeństwa systemów i sieci  Organizujemy kampanię produktową Integrujemy  lub zmieniamy system informatyczny i wiele wiele innych czynności które robimy musimy przemyśleć i przeanalizować ! Dla wielu czytelników mój post jest naturalną czynnością, ale wiele osób niestety często chce iść na skróty zapominając, że często wydanie paru groszy może zaoszczędzić nam czas i pieniądze przy zmianach,